1 uge på Tenerife for kun 2.998,- per person inkl. fly og hotel med pool!
| Fra København | Fra Aalborg |
![]() |
![]() |
| Bemærk: Apollo viser den samlede pris for 2 personer.
Rejs365 er ikke et rejsebureau, men en rejseside, der finder gode tilbud! – Vi modtager kommission, men det påvirker ikke din pris! Læs mere her |
Prisoversigt
| Pris | 2.998,- | ![]() |

| Pris | 4.888,- | ![]() |

Hotel
Teneguia er et lejlighedshotel i Puerto de la Cruz på Tenerife, beliggende 200 meter fra den sorte lavastrand Playa Jardín og 500 meter fra centrum. De rummelige lejligheder har balkon, hvor man kan slappe af efter en dag i byen.
Puerto de la Cruz byder på et levende hverdagsliv med blandt andet tapasrestauranter, pladser og jazzklubber. Hotellet har pool med solstole og parasoller, men poolen er under renovering og forventes at være i brug igen omkring den 15. november 2026.
Der er gratis wifi i receptionen, og kaffemaskiner kan lånes mod depositum. Musik og byliv fra nærliggende restauranter og natklubber kan opleves som forstyrrende, og der er gennemgående trafik i området.
| Fra København | Fra Aalborg |
![]() |
![]() |
Fly
Hos Apollo har vi fundet gode tilbud fra København og Aalborg til Tenerife.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
TURE OG OPLEVELSER
Der findes mange ture og oplevelser omkring Tenerife. De kan nemt bestilles på GetYourGuide her:
Tenerife
Solrige oplevelser på De Kanariske Øers største ø
Tenerife er den største af De Kanariske Øer og en af Spaniens mest populære feriedestinationer. Øen byder på en unik kombination af solrige strande, spektakulære naturoplevelser og hyggelige feriebyer, hvilket gør den attraktiv året rundt. Det behagelige klima med milde vintre og varme somre gør Tenerife til et oplagt valg for både familier, par og aktive rejsende.
Øens mest markante vartegn er vulkanen Teide, der med sine 3.715 meter er Spaniens højeste bjerg. Området omkring Teide Nationalpark byder på nogle af Europas mest imponerende vulkanske landskaber og fantastiske udsigtspunkter. Langs kysten finder du populære ferieområder som Costa Adeje, Playa de las Américas og Los Cristianos med flotte strande, restauranter, shopping og et livligt byliv, mens den nordlige del af øen byder på mere frodig natur og charmerende byer som Puerto de la Cruz.
Tenerife er også et oplagt valg for dem, der ønsker at kombinere afslapning med oplevelser. Her kan du tage på hvalsafari, vandre gennem spektakulære bjerglandskaber, besøge hyggelige landsbyer eller nyde en dag i et af Europas største vandlande, Siam Park. Kombinationen af sol, strand, natur og spændende aktiviteter gør Tenerife til en destination med oplevelser for enhver smag året rundt.
Transport
Transfer kan tilkøbes hos Apollo.
MERE INFORMATION
Prisen tager udgangspunkt i 2 personer. Man kan sagtens rejse flere voksne og eller med børn og derved typisk opnå en billigere pris pr. person.
Hvis rejsen er med “Vis fly” og “Vis hotel” link, så er der tale om en sammensat rejse. Det vil sige at fly og hotel skal bestilles hver for sig. Prisen vi angiver vil dog være samlet for fly og hotel med mindre andet er angivet.
Hvis rejsen er med “Vis rejse” link, så er der tale om en pakkerejse, hvor fly og hotel bestilles på en gang.
Flyprisen inkluderer kun håndbagage, men bagage kan tilkøbes.
Tjek altid datoerne for at se om de passer sammen før du bestiller, da vi kan have begået fejl. Tjek derudover også prisen på begge ting før du bestiller det ene, da prisen kan have ændret sig.
![]() |
![]() |









