5 dage i Porto for kun 1.553,- per person inkl. fly og godt 4-stjernet hotel!
Porto er en by fuld af sjæl, historie og karakter – et sted, hvor farverige huse, smalle gader og duften af friskbagt brød og portvin møder dig på hvert hjørne. Byen ligger smukt ved Dourofloden og byder på en stemningsfuld blanding af gammeldags charme og moderne liv. Her kan du slentre gennem den historiske bydel Ribeira, tage en bådtur på floden eller besøge de berømte vinkældre i Vila Nova de Gaia.
Porto er ideel til en forlænget weekend, hvor du kan nyde både kultur, gastronomi og afslappede dage med udsigt over floden. Byens hyggelige atmosfære og gæstfrihed gør den til et rejsemål, man hurtigt forelsker sig i – og vender tilbage til igen.
![]() |
![]() |
| Bemærk: Husk at lade søgningen på vores flysøgemaskine blive helt færdig.
Rejs365 er ikke et rejsebureau, men en rejseside der finder gode tilbud! – Vi modtager kommission, men det påvirker ikke din pris! Læs mere her |
VÆLG DINE REJSEDATOER
Nu gør vi det endnu nemmere at planlægge din næste ferie. Med vores nye kalendersystem kan du selv indtaste dine ønskede rejsedatoer. Prøv det herunder:
Prisoversigt
| HOTEL | 449,- | ![]() |
| FLY | 735,- | ![]() |
| I ALT | 1.553,- | Pris pr. person ved 2 personer |
| Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 1.636,- for 2 personer i et dobbeltværelse, hvilket svarer til 818,- per person. |
Hotel
Novotel Porto Gaia ligger i Vila Nova de Gaia på den sydlige side af Douro-floden, kun få kilometer fra Portos historiske centrum. Hotellet har en moderne og familievenlig atmosfære med lyse, rummelige værelser og komfortable senge. Indretningen er stilren og funktionel, og hotellet er velegnet til både familier, par og forretningsrejsende, der ønsker god komfort tæt på byen.
Hotellet tilbyder restaurant, bar, udendørs pool i sæsonen samt grønne områder, hvor man kan slappe af. Beliggenheden gør det nemt at besøge både Portos gamle bydel med Ribeira-kvarteret og de berømte portvins-huse i Vila Nova de Gaia. Samtidig bor du i rolige omgivelser med nem adgang til motorvejen og områdets seværdigheder.
Fra Porto Airport (OPO) tager turen til Novotel Porto Gaia cirka 20–25 minutter i bil eller taxi. Med offentlig transport kan du tage metro fra lufthavnen mod centrum og skifte til bus eller taxi videre til hotellet; den samlede rejsetid ligger typisk omkring 40–50 minutter. Taxi eller lejebil er den mest bekvemme løsning, især ved ankomst med bagage.
![]() |
Fly
Vi har fundet billige flybilletter fra København til Porto:
![]() |
Ture og oplevelser
Der findes mange spændende oplevelser i Porto: De kan nemt bestilles på GetYourGuide her:
Forsikring
Undersøg om din egen rejseforsikring dækker afbestilling før du tilkøber afbestillingsforsikring. – Du kan være dækket i forvejen! – Har du ikke rejseforsikring kan du indhente det billigste tilbud her: Findforsikring.dk
Transport
Det er billigt at leje en bil i Porto. Den kan bestilles her:
![]() |
mere information
Prisen tager udgangspunkt i 2 personer. Man kan sagtens rejse flere voksne og eller med børn og derved typisk opnå en billigere pris pr. person.
Hvis rejsen er med “Vis fly” og “Vis hotel” link, så er der tale om en sammensat rejse. Det vil sige at fly og hotel skal bestilles hver for sig. Prisen vi angiver vil dog være samlet for fly og hotel med mindre andet er angivet.
Hvis rejsen er med “Vis rejse” link, så er der tale om en pakkerejse, hvor fly og hotel bestilles på en gang.
Flyprisen inkluderer kun en lille taske, men bagage kan tilkøbes.
Tjek altid datoerne for at se om de passer sammen før du bestiller, da vi kan have begået fejl. Tjek derudover også prisen på begge ting før du bestiller det ene, da prisen kan have ændret sig.
![]() |
![]() |









