6 dage på Ischia for kun 1.919,- per person inkl. fly og godt 3-stjernet hotel med pool!
Ischia er en smuk vulkanø beliggende i Napolibugten. Øens mange kilder været brugt i kurbadene lige siden romertiden og øen er derfor et velbesøgt kursted. Besøg også Napoli, der byder på ægte italienske traditioner, verdens bedste pizza, og mangfoldig gadekunst. Napoli er en spændende storby, der er omkranset af smukke bjerge og dejlige strande. Er du kunst eller historieinteresseret kan du f.eks. opleve verdens ældste opera Theatro San Carlo, eller du kan besøge den berømte forsvundne by Pompei.
![]() |
![]() |
| Bemærk: Husk at lade søgningen blive helt færdig samt at vælge laveste Pris på Trivago.
Rejs365 er ikke et rejsebureau, men en rejseside, der finder gode tilbud! – Vi modtager kommission, men det påvirker ikke din pris! Læs mere her |
VÆLG DINE REJSEDATOER
Nu gør vi det endnu nemmere at planlægge din næste ferie. Med vores nye kalendersystem kan du selv indtaste dine ønskede rejsedatoer. Prøv det herunder:
Prisoversigt
| HOTEL | 858,- | ![]() |
| FLY | 1.061,- | ![]() |
| I ALT | 1.919,- | Pris pr. person ved 2 personer |
| Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 1.715,- for 2 personer i et dobbeltværelse, hvilket er 858,- per person. |
Hotel
Hotel Costa Citara ligger på den vestlige del af øen Ischia i området Forio, kun få minutters gang fra Citara-stranden og de berømte Poseidon-termiske haver. Hotellet har en klassisk middelhavsstil med lyse værelser, en afslappet atmosfære og smukke omgivelser med udsigt til havet og de grønne bakker. Mange værelser har balkon eller terrasse, og stedet er særligt populært blandt gæster, der ønsker ro, wellness og nærhed til natur og strand.
Hotellet byder på flere pools med termisk vand, solterrasser, restaurant og bar, hvor der serveres lokale specialiteter og italienske retter. Kombinationen af varme kilder, havbad og den rolige beliggenhed gør Hotel Costa Citara ideelt til afslappende ferier, wellnessophold og par, der ønsker at nyde Ischias naturlige fordele i behagelige rammer.
Rejsen går typisk via Napoli International Airport (NAP). Herfra tager du taxi eller shuttle til havnen i Napoli, hvilket tager omkring 20–30 minutter. Fra havnen sejler færge eller hydrofoil til Ischia på cirka 1–1,5 time afhængigt af rute og bådtype. Ved ankomst til Ischia kan du tage bus eller taxi til Forio og videre til Hotel Costa Citara; den sidste del af turen tager typisk 30–40 minutter. Offentlig transport fungerer godt på øen, men taxi giver den mest bekvemme ankomst – især med bagage.
![]() |
Fly
Vi har fundet billige flybilletter fra København til Napoli.
![]() |
Ture og oplevelser
Der findes mange spændende oplevelser på Ischia: De kan nemt bestilles på GetYourGuide her:
Forsikring
Undersøg om din egen rejseforsikring dækker afbestilling før du tilkøber afbestillingsforsikring. – Du kan være dækket i forvejen! – Har du ikke rejseforsikring kan du indhente det billigste tilbud her: Findforsikring.dk
mere information
Prisen tager udgangspunkt i 2 personer. Man kan sagtens rejse flere voksne og eller med børn og derved typisk opnå en billigere pris pr. person.
Hvis rejsen er med “Vis fly” og “Vis hotel” link, så er der tale om en sammensat rejse. Det vil sige at fly og hotel skal bestilles hver for sig. Prisen vi angiver vil dog være samlet for fly og hotel med mindre andet er angivet.
Hvis rejsen er med “Vis rejse” link, så er der tale om en pakkerejse, hvor fly og hotel bestilles på en gang.
Flyprisen inkluderer kun en lille taske, men bagage kan tilkøbes.
Tjek altid datoerne for at se om de passer sammen før du bestiller, da vi kan have begået fejl. Tjek derudover også prisen på begge ting før du bestiller det ene, da prisen kan have ændret sig.
![]() |
![]() |







