1 uge på Fuerteventura med all inclusive for kun 3.098,- per person inkl. fly og flot 3,5-stjernet hotel med pool!
Fuerteventura er den næststørste af de kanariske øer. Tempoet er lavere end på naboøerne Tenerife og Gran Canaria og store dele af øen er stadig ganske uberørte af turismen, hvorfor det er en god idé at leje en bil på rejsen, så du selv kan rejse rundt på øen og opdage små, gemte strande, restauranter i bjergene eller måske besøge den gamle hovedstad Betancuria. Fuerteventura er med gode veje og korte afstande som skabt til eventyr på egen hånd.
| Fra_Billund | Fra København |
![]() |
![]() |
| Bemærk: Apollo viser den samlede pris for to personer.
Rejs365 er ikke et rejsebureau, men en rejseside, der finder gode tilbud! – Vi modtager kommission, men det påvirker ikke din pris! Læs mere her |
Prisoversigt
| Pris | 3.098,- | ![]() |
| Pris | 4.193,- | ![]() |
Hotel
Club Drago Park ligger i Costa Calma på det sydlige Fuerteventura og er et godt valg, hvis du søger en afslappende ferie i rolige omgivelser. Det store poolområde er hotellets naturlige samlingspunkt, og her finder du en hovedpool, som i vinterhalvåret opvarmes til omkring 22 grader, samt en separat børnepool. Temperaturen kan være lavere om morgenen, om aftenen eller i perioder med køligt vejr. Solstole og parasoller er tilgængelige, og poolhåndklæder kan lånes mod depositum. Hotellet tilbyder desuden gratis transport til stranden, som ligger cirka 1,5 km væk.
I løbet af dagen kan du få enkle frokostretter og snacks i poolbaren, og hotellets buffetrestaurant serverer morgenmad og middag. Til middagen gælder dresscode med lange bukser for mænd. Herudover findes en loungebar til afslappende aftener.
Hotellet har et lille fitnessrum, squashbane og aktiviteter som billard mod betaling, diskotek, underholdning og et spillerum. For børn er der legeplads og en børneklub for 4–12 år, drevet af engelsktalende personale.
Der er gratis WiFi på hotellet. Området har flere niveauforskelle og mange trapper både inde og ude, hvilket kan være værd at have i mente.
| Fra_Billund | Fra København |
![]() |
![]() |
FLY
På Travelmarket har vi fundet et godt tilbud med Apollo fra Billund og København til Fuerteventura i december måned!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
TRANSPORT
Transfer kan bestilles sammen med rejsen på Bravo Tours.
MERE INFORMATION
Prisen tager udgangspunkt i 2 personer. Man kan sagtens rejse flere voksne og eller med børn og derved typisk opnå en billigere pris pr. person.
Hvis rejsen er med “Vis fly” og “Vis hotel” link, så er der tale om en sammensat rejse. Det vil sige at fly og hotel skal bestilles hver for sig. Prisen vi angiver vil dog være samlet for fly og hotel med mindre andet er angivet.
Hvis rejsen er med “Vis rejse” link, så er der tale om en pakkerejse, hvor fly og hotel bestilles på en gang.
![]() |
![]() |









