Vi leverer de bedste rejsetilbud til dig

Sommerferietur til Astrid Lindgrens Verden for kun 731,- inkl. hotel


Sommerferietur til Astrid Lindgrens Verden for kun 731,- per person inkl. sjovt hotel for børnene, morgenmad og dagsbillet til forlystelsesparken!

Se hotellet her

Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 1.025,- for 4 personer, hvilket svarer til 257,- per person.

Entré til Astrid Lindgrens Verden købes direkte hos parken og koster i alt 1.990- SEK. (1.358,- DKK) for 2 voksne og 2 børn, hvilket svarer til 340,- DKK per person.

Rejs365 er ikke et rejsebureau, men en rejseside, der finder gode tilbud! – Vi modtager kommission, men det påvirker ikke din pris! Læs mere her

 


VÆLG DINE REJSEDATOER

Nu gør vi det endnu nemmere at planlægge din næste ferie. Med vores nye kalendersystem kan du selv indtaste dine ønskede rejsedatoer. Bemærk at Astrid Lindgrens Verden åbner 13. maj.

Prøv det herunder:


Læs videre efter Annoncen
Annonce

Prisoversigt

2. – 3. jul 2026
HOTEL 391,-
Entré 340,-
I ALT 731,- Pris pr. person ved 2 personer
Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 1.561,- for 4 personer, hvilket svarer til 391,- per person.

Entré til Astrid Lindgrens Verden købes direkte hos parken og koster i alt 1.990- SEK. (1.358,- DKK) for 2 voksne og 2 børn, hvilket svarer til 340,- DKK per person.


Hotel

Björkbackens Karaktärshotell ligger i Vimmerby i Småland og er et familievenligt hotel med en særlig tilknytning til Astrid Lindgrens univers. Hotellets værelser er opkaldt efter personer fra Astrid Lindgrens barndom og fortællinger, hvilket giver stedet en unik karakter. Hotellet ligger cirka 3 kilometer fra Astrid Lindgrens Värld og tæt på Vimmerbys centrum.

Hotellet er en del af et større ferieområde med hotel, hytter, camping, restaurant og flere aktiviteter. Her findes blandt andet en stor legeplads, eventyrgolf, udendørs poolområde og vandland i sommersæsonen. Derudover tilbydes gratis parkering, morgenmad, restaurant, sauna og ladestandere til elbiler.

Björkbackens Karaktärshotell passer særligt godt til familier, der ønsker en ferie med fokus på oplevelser for børn kombineret med nem adgang til Astrid Lindgrens Värld og de øvrige attraktioner i Vimmerby.

SE MERE HER

Astrid Lindgrens Verden

Astrid Lindgrens Verden er en magisk forlystelsespark i Vimmerby i Sverige, hvor man kan træde direkte ind i universet fra Astrid Lindgrens elskede børnebøger. Parken er skabt med stor kærlighed og respekt for hendes fortællinger og byder på en levende og eventyrlig oplevelse for både børn og voksne. Her kan du møde karakterer som Pippi Langstrømpe, Emil fra Lønneberg, Ronja Røverdatter og mange flere i miljøer der er tro kopier af bøgernes universer.

Gæsterne kan opleve små teaterforestillinger, hvor figurerne optræder flere gange dagligt og inddrager publikum i fortællingerne. Man kan gå rundt i Villa Villekulla, Emils gård Katthult og Mattisborgen og få en helt særlig følelse af at være en del af historierne. Det hele foregår udendørs i et hyggeligt og autentisk landskab med svenske røde træhuse, blomsterenge og skovområder.

Fotos: https://astridlindgrensvarld.se/pressrum/#/latest_media


MERE INFORMATION

Billetter til Astrid Lindgrens Verden købes direkte hos

https://biljett.astridlindgrensvarld.se/ticketshop/booking/huvudsasong 

Vi har taget udgangspunkt i en dagsbillet, men der er flere forskellige billet-kategorier. Du behøver ikke vælge dato for besøget, billetten gælder i hele perioden fra 19. juni – 16. august.

Bemærk at der er gratis entré for børn (3-14 år), der har fødselsdag samme dag som deres besøg.


Læs videre efter Annoncen
Annonce

HENT VORES APP HER

Next Post

Kontakt  /  FAQ  /  Om os  /  Partnerskab  /  Presse  /  Privatlivspolitik  /  Vilkår

Tilmeld nyhedsbrev

© 2026 Rejs365