Vi leverer de bedste rejsetilbud til dig

Astrid Lindgrens Verden i sommerferien for kun 582,- inkl. hotel


Sommerferietur til Astrid Lindgrens Verden for kun 582,- per person inkl. sjovt hotel for børnene og dagsbillet til forlystelsesparken!

Astrid Lindgrens Verden er en magisk forlystelsespark i Vimmerby i Sverige, hvor man kan træde direkte ind i universet fra Astrid Lindgrens elskede børnebøger. Parken er skabt med stor kærlighed og respekt for hendes fortællinger og byder på en levende og eventyrlig oplevelse for både børn og voksne. Her kan du møde karakterer som Pippi Langstrømpe, Emil fra Lønneberg, Ronja Røverdatter og mange flere i miljøer der er tro kopier af bøgernes universer.

Gæsterne kan opleve små teaterforestillinger, hvor figurerne optræder flere gange dagligt og inddrager publikum i fortællingerne. Man kan gå rundt i Villa Villekulla, Emils gård Katthult og Mattisborgen og få en helt særlig følelse af at være en del af historierne. Det hele foregår udendørs i et hyggeligt og autentisk landskab med svenske røde træhuse, blomsterenge og skovområder.

Se hotellet her

Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 967,- for 4 personer, hvilket svarer til 242,- per person.

Entré til Astrid Lindgrens Verden købes direkte hos parken og koster i alt 1.990- SEK. (1.358,- DKK) for 2 voksne og 2 børn, hvilket svarer til 340,- DKK per person.

Rejs365 er ikke et rejsebureau, men en rejseside, der finder gode tilbud! – Vi modtager kommission, men det påvirker ikke din pris! Læs mere her

 


VÆLG DINE REJSEDATOER

Nu gør vi det endnu nemmere at planlægge din næste ferie. Med vores nye kalendersystem kan du selv indtaste dine ønskede rejsedatoer. Bemærk at Astrid Lindgrens Verden åbner 13. maj.

Prøv det herunder:


Læs videre efter Annoncen
Annonce

Prisoversigt

4. – 5. jul 2026
HOTEL 242,-
Entré 340,-
I ALT 582,- Pris pr. person ved 2 personer
Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 967,- for 4 personer, hvilket svarer til 242,- per person.

Entré til Astrid Lindgrens Verden købes direkte hos parken og koster i alt 1.990- SEK. (1.358,- DKK) for 2 voksne og 2 børn, hvilket svarer til 340,- DKK per person.


Hotel

 

Björkbackens Stugby i Vimmerby tilbyder en fantastisk ferieoplevelse midt i smuk natur. Beliggende tæt på Astrid Lindgrens Verden og andre populære seværdigheder i området, er stugbyn et ideelt valg for familier, der ønsker at kombinere eventyr og afslapning. Her finder du moderne, veludstyrede hytter, der giver et hjemligt og komfortabelt ophold. Den naturskønne beliggenhed giver mulighed for både vandreture og afslapning i rolige omgivelser. For dem, der ønsker at udforske området, er der masser af aktiviteter og oplevelser i nærheden.

SE MERE HER

Astrid Lindgrens Verden

Fotos: https://astridlindgrensvarld.se/pressrum/#/latest_media


MERE INFORMATION

Billetter til Astrid Lindgrens Verden købes direkte hos

https://biljett.astridlindgrensvarld.se/ticketshop/booking/huvudsasong 

Vi har taget udgangspunkt i en dagsbillet, men der er flere forskellige billet-kategorier. Du behøver ikke vælge dato for besøget, billetten gælder i hele perioden fra 19. juni – 16. august.

Bemærk at der er gratis entré for børn (3-14 år), der har fødselsdag samme dag som deres besøg.


Læs videre efter Annoncen
Annonce

HENT VORES APP HER

Next Post

Previous Post

Kontakt  /  FAQ  /  Om os  /  Partnerskab  /  Presse  /  Privatlivspolitik  /  Vilkår

Tilmeld nyhedsbrev

© 2026 Rejs365