8 dage på Korsika for kun 1.909,- per person inkl. fly og godt lejlighedshotel med god beliggenhed!
På den franske middelhavsø Korsika er der både mulighed for en afslappende badeferie og en aktiv ferie med vandring- eller cykelmuligheder i bjergene omgivet af valnød-, figen- og kastanjetræer. Langs kysten finder man små hyggelige byer med smalle gader og stræder og i havnene store lystyachter fra Europas jetset.
![]() | ![]() |
Bemærk: Husk at lade søgningen på KAYAK blive helt færdig. Se mere om vejledninger vedr. Corona under “Mere information” i bunden af siden. |
Læs videre efter annoncen
Annonce
Prisoversigt
HOTEL | 942,- | ![]() |
FLY | 967,- | ![]() |
I ALT | 1.909,- | Pris pr. person ved 2 personer |
Bemærk: Den samlede pris for hotellet er 1.884,- for 2 personer i et dobbeltværelse, hvilket er 942,- per person. |
Hotel
Vi har taget udgangspunkt i Studio A Sant’ambroggio der modtager gode anmeldelser af de tidligere gæster. Se mere til hotellet her:
![]() |
øvrige Hoteller
Der er mange hoteller at vælge imellem på Korsika. Ønsker du at se listen af øvrige hoteller igennem kan du gøre det her:
![]() |
Læs videre efter annoncen
Annonce
Fly
På KAYAK har vi fundet billige flybilletter fra København til Korsika.
![]() |
Ture og oplevelser
Der findes mange spændende oplevelser i Korsika: De kan nemt bestilles på GetYourGuide her:
Forsikring
Undersøg om din egen rejseforsikring dækker afbestilling før du tilkøber afbestillingsforsikring. – Du kan være dækket i forvejen! – Har du ikke rejseforsikring kan du indhente det billigste tilbud her: Findforsikring.dk
Transport
Det er billigt at leje en bil og den kan bestilles her:
![]() |
mere information
Prisen tager udgangspunkt i 2 personer. Man kan sagtens rejse flere voksne og eller med børn og derved typisk opnå en billigere pris pr. person.
Hvis rejsen er med “Vis fly” og “Vis hotel” link, så er der tale om en sammensat rejse. Det vil sige at fly og hotel skal bestilles hver for sig. Prisen vi angiver vil dog være samlet for fly og hotel med mindre andet er angivet.
Hvis rejsen er med “Vis rejse” link, så er der tale om en pakkerejse, hvor fly og hotel bestilles på en gang.
Flyprisen inkluderer kun en lille taske, men bagage kan tilkøbes.
Tjek altid datoerne for at se om de passer sammen før du bestiller, da vi kan have begået fejl. Tjek derudover også prisen på begge ting før du bestiller det ene, da prisen kan have ændret sig.
Se rejsevejledningen, rejserestriktioner og lokale restriktioner vedr. Coronavirus/COVID-19 på udenrigsministeriets hjemmeside her.
![]() | ![]() |